Mladi na putu od znanja do posla
Mladi su sticali radno iskustvo u deficitarnim zanimanjima kod 27 poslodavaca. U obukama je učestvovalo 365 praktikanata iz pet gradova i opština u Srbiji.
U Kragujevcu su se obučavali za zanimanja: CNC operater, vaspitač, zidar, barmen/koktel majstor, operater papirničarskih mašina, monter Alu i PVC stolarije, tehničar za slušne aparate, stručno-komercijalni saradnik u farmaceutskoj industriji, operater u proizvodnji liftova za šinska vozila, operater na liniji za izradu gumenih profila, zavarivač i operater u proizvodnji sistema za čišćenje vetrobranskog stakla.
Mladi su se u Loznici obučavali za operatera u proizvodnji navlaka za automobilska sedišta, u Čačku za operatera na liniji za profilisanje, a u Vrnjačkoj Banji za CNC operatere.
U Kraljevu su završene obuke za dva zanimanja: operater i kontrolor u proizvodnji kablovskih sklopova.
„Odmah posle obuke zaposlilo se 62 odsto ili 210 praktikanata. Stopostotno zapošljavanje je bilo u kompaniji „Adient“ u Loznici koja je uposlila svih 120 praktikanata u proizvodnji navlaka za automobilska sedišta“, navela je Marijana Simić iz BIPS-a.
Kompanija IME-Autolift u Kragujevcu zaposlila je 11 praktikanata obuke u proizvodnji liftova za šinska vozila. U vrtićima je zaposleno 25 praktikanata obuke za vaspitača, a kompanije su zadržale 16 praktikanata obuke za CNC operatera. U Kragujevcu je zaposleno i pet operatera papirničarskih mašina i isto toliko barmena.
„Više od 90 odsto praktikanata je položilo ispit na kraju obuke i više od 60 odsto njih je ostalo da radi u kompanijama u kojima su se obučavali. To je znak da su mladi bili zadovoljni i obukom i uslovima rada i pristali su da nastave da rade u istim firmama. Radili smo i evaluaciju na kraju obuke, koja je i potvrdila njihove visoke ocene o obuci“, ocenila je Marijana.
U BIPS-u kažu da su obuke svakako najviše značile onima koji su dobili posao, ali i ostalim praktikantima, pošto im je to bila prva prilika da nešto rade konkretno na tržištu rada posle srednje škole ili da rade baš u svojoj struci i steknu praksu.
„Imali smo dosta onih koji su završili školu za CNC operatere, ali nikada nisu radili, jer niko nikada nije hteo da ih primi na posao pošto nisu imali iskustvo. E2E im je bila prilika da steknu praksu. S druge strane, praktikanti koji nisu ostali da rade, posle ove obuke imaju sasvim drugačiji CV. To znači da na razgovor za posao ubuduće neće ići samo sa diplomom srednje škole, jer su naučili da rade na CNC mašinama“, rekla je Marijana.
Prema njenim rečima, dvomesečna obuka na radnom mestu u kompanijama dovoljna je da mladi steknu bazično znanje da mogu da se uključe u proces i dalje učenje .
“Tokom praktične obuke poslodavac ih je ocenjivao i po tome kako su se uklopili u radnu sredinu, njihove radne navike, jer svaka firma ima drugačiju kulturu, organizaciju i način rada”, ukazala je Marijana.
Veliko interesovanje poslodavaca za E2E
U drugom ciklusu obuka koje je realizovao BIPS učestvovalo je 27 poslodavaca. Među njima je bilo i nekoliko firmi koje su u programu E2E drugi put, posle dobrog iskustva iz prošlogodišnjeg ciklusa obuka.
„Ponovo su se prijavili vrtići Šumska bajka, Čili Vili i „Drugarstvo iz Kragujevca. „Zastava Kovačnicu“ interesovali su CNC operateri, posle prošlogodišnjeg dobrog iskustva sa obukom za kovače. „Milanović inženjering“ se ove godine uključio kao kompanija AMM Manufacturing za obuku CNC operatera“, navela je Marijana.
Kompanije koje su prvi put učestvovale u programu obuka E2E su: Adient-Loznica, Leoni-Kraljevo, u Kragujevcu kompanije: IME-Autolift, Gomma Line, Avis, Sunce Marinković, Alfa, IP Gradnja, Plus Pharmaceuticals, Trigano, ILGM, Gorenje, Siemens Terminal 7, Fori Textile, zatim Unipromet u Čačku i u Vrnjačkoj Banji- Karović Produkt i Čelik-Pak.
„Program Znanjem do posla pružio je poslodavcima priliku da dođu do novih radnika koji su im potrebni. Olakšao im je proces obuke mladih koji nemaju iskustva u poslu. Bilo im je lakše da ih kroz ovaj program obuče i dovedu do tog nivoa veština da mogu da budu operativni u proizvodnji, nego da su to radili samostalno“, napomenula je Marijana.
Dodala je da je ovaj način koristan za poslodavce pri izboru novih radnika, a uz to ih i višestruko rasterećuje:
„Zbog svojih redovih obaveza u kompanijama obično nemaju vremena da rade samostalno ovakve obuke i da se njihovi stručnjaci – mentori samo tome posvete. Imaju naravno i troškove za te mlade praktikante, koji su, s druge strane, u programu Znanjem do posla pokriveni, za mentore, materijal i teorijsku obuku. Retko kada poslodavci samostalno organizuju teorijsku obuku, ali je mladima u E2E bila značajna kao uvod u čitav proces sticanja praktičnih znanja i veština na radnom mestu.“
Ona ističe da su u drugom ciklusu obuka poslodavci sufinansirali obuke sa 50 odsto vrednosti projekta.
Program je podrazumevao i trening za 92 mentora koji su u kompanijama bili zaduženi za obuke i praćenje napretka praktikanata.
„Ovaj program odgovara poslodavcima, jer im daje strukturu kroz koju će da provedu mlade praktikante, dobijaju i program praktične i teorijske obuke, ali i skraćuje vreme potrebno da se mladi obuče za konkretna zanimanja, objasnila je Marijana.
Poslodavci su najpre iskazali potrebu za određenim zanimanjem, a onda je u saradnji sa partnerima na projektu rađena analiza.
„Mi smo radili izradu programa počev od SKA analize zanimanja. Procenjuje se potencijal zanimanja za mlade, da li su fer uslovi rada, da li mogu s tim zanimanjem da se zaposle i kod drugih poslodavaca i koliko će im to dati zapravo neku prednost na tržištu rada. Na osnovu toga pravili smo program obuka za svako zanimanje“, rekla je Marijana.
Poslodavci koji su ove godine učestvovali u programu obuka već su najavili da bi učestvovali i sledeće godine.
Tekst i foto: Gordana Mirović / Uredila: Sandra Vlatković