E2E priča – Borisov životni izbor – Siemens Mobility

June 28, 2019 BIPS

Kragujevac: Obuka u proizvodnji šinskih vozila

“Zadovoljan sam obukom, dosta sam naučio i u teorijskom i praktičnom delu“, rekao je  29-godišnji Boris Jovanović iz Kragujevca, koji se u kompaniji „Siemens Mobility“ obučava za CNC operatera u drugom ciklusu „Znanjem do posla“.

Posle teorijske obuke, koju je prošao u Srednjoj stručnoj školi, praktičnu je nastavio u kompaniji „ Siemens Mobility“.

Borisu je posao CNC operatera bio potpuno „stran“. Završio je Drugu gimnaziju – opšti smer, a ostala mu još jedna godina do diplomskog na Višoj poslovnoj školi. Prethodnih godina „prošetao“ je kroz razne poslove, uglavnom u komercijali – sokovi, kozmetika, radio je u MSDonalds restoranima, a ima i radno iskustvo sa proizvodne linije u auto industriji u Slovačkoj.

„U suštini sam se samo vrteo u krug. Menjao sam poslove, a sve je to bilo angažovanje na po nekoliko meseci i nisam video svoju perspektivu.“

CNC operater traženo zanimanje

Boris ističe da mu je obuka za rad na CNC mašinama  baš „ legla“ i  nada se da će mu sertifikat o novim znanjima i veštinama olakšati put do posla koji bi mu pružio finansijsku sigurnost.

„Opredelio sam se za ovu obuku jer je CNC operater vrlo traženo zanimanje na tržištu, ali i dobro plaćen posao.“, naveo je Boris nedeleju dana pre kraja obuke.

Za obuku je, priča, saznao slučajno preko Fejsbuka i aplicirao je putem Interneta.

„Veoma lako sam se uklopio u ovaj posao i u radnu sredinu, iako nisam imao nikakva predznanja.“

 

Boris kaže da je vrlo zadovoljan što ima priliku da uči od najboljih u kompaniji  „Siemens Mobility“,  gde je na praktičnoj obuci dva i po meseca. Kaže da kolege profesionalci iz kompanije daju sve od sebe da im prenesu znanja , da se što pre osposobe za samostalan rad na CNC mašinama.

„Teorijski deo obuke u kompaniji Siemens je vezan za sve ono što radimo tokom praktične obuke sa operaterima profesionalcima. Sve što sa mentorima teorijski naučimo, primenjujemo u praksi na mašinama. Ja sam skoro dva meseca bio na velikoj mašini, gde se rade stranice vagona, jedan komad se radi devet sati. Sada sam za manjim mašinama, gde se češće menjaju komadi i imam priliku da još mnogo toga novog naučim.“

Boris nam je pojasnio i koliko su  CNC mašine, u stvari, moćne.

„CNC mašina služi za mašinsku obradu metala i nemetala. Konkretno, tu su glodalice, sve je olakšano, ljudi ne moraju ručno da buše rupe burgijom i mnogo je preciznije.“

Priča da je posao CNC operatera da sledi „komande“ programera po tehničkom crtežu komada koji se obrađuje.

„Tu je objašnjeno kako da postavimo komad, kako da ga stegnemo u stegama, odaberemo alate koji su potrebni, stavimo alate u mašinu, umerimo te alate, postavimo koordinatni sistem koji nam je programer zadao i onda bukvalno samo je pustimo da radi. Treba da ispratimo prvi komad, da vidimo da li je programer dobro zamislio da ne bi došlo do nekog škarta i slično.“

Napominje da da taj posao nije rutina, kao rad na „ proizvodnoj liniji“, već mora da se razmišlja, jer može da se dogodi da programer nešto izostavi da napiše, zbog čega je važno da na to ukažu operateri.

Normalno je, kako kaže, da želi da ostane u kompaniji, jer je kompanija Siemens najjača i uslovi su odlični. Ako se to ne dogodi pokušaće u drugim kompanijama, a ne isključuje ni odlazak u inostranstvo.

„Očekujem da mi zaposlenje u ovom poslu pruži finansijsku sigurnost koja je meni lično vrlo važna i zbog zasnivanje porodice. U tom smeru su moji planovi i profesionalni i privatni.“

Instruktori – učitelji i podrška

Šef mašinske  obrade u kompaniji „Siemens Mobility“ Dušan Radovanović je mentor  obuci za CNC operatere.

Ima  više od 25 godina radnog iskustva u mašinskoj industriji, ali i iskustvo u radu sa praktikantima u dva ciklusa obuke „Znanjem do posla“.

 „Obuka na radnom mestu je sigurno vrlo korisna za osposobljavanje praktikanata za samostalan rad na CNC mašinama. Uslovi ovde su zaista na visokom nivou, kako u teorijskom, tako i praktičnom delu. Praktikanti se ušli u jednu ozbiljnu proizvodnju, gde mogu da se upoznaju sa najsavremenijim mašinama i tehnologijama. Dakle, imaju sve što je potrebno da za najkraće moguće vreme dođu do osnovnih saznanja i budu osposobljeni za samostalno rukovanje mašinom.“

Dušan kaže da je praktična obuka vrlo važna, jer je u knjigama  samo teorija ,a praksa  je nešto sasvim drugo. Ponašanje alata i materijala nije uvek kako teorija kaže. Ima i stvari za koje je bitno i iskustvo.

„Obuka kroz praktičan rad je dobar način učenja i smatram da bi i školstvo trebalo da se posveti više praktičnim delovima nastave, jer se  mnogo toga uči godinama kroz praktičan rad. To iskustvo se ne nalaze u udžbenicima.“

 

Dušan napominje i da napredak praktikanata na obuci „ Znanjem do posla“ dosta  zavisi i od toga koliko su polaznici zainteresovani za taj vid učenja, od njihovog odnosa prema radu i prihvatanju obaveza na radnom mestu.

Objašnjava da praktikanti na obuci „ Znanjem do posla“  za tri meseca dobijaju osnovna znanja o mašini, da znaju da pročitaju tehnološku dokumentaciju koja ide uz svaki proizvod, da mogu da rade na mašini u smislu usmeravanja  i pripremanja reznog alata za operacije koje su potrebne i da mogu da uhvate „nultu tačku“ na komadu.

„Rekao bih da je tri meseca obuke kratak period za ovakvu ozbiljnu proizvodnju kakvu ima Siemens. Mi imamo i petoosne i četvoroosne mašine, skupu opremu na kojoj se obrađuju  i vrlo skupi delovi. Obuka za samostalnost operatera na mašini zahteva jedan duži vremenski period, da bih i ja, kao mentor, bio siguran da neće doći do oštećenja ili druge štete koja se meri desetinama hiljada evra.“

Dušan procenjuje, prema iskustvu, da je potrebno minimum šest meseci za osposobljavanje praktikanta da bi on bio potpuno samostalan u radu za takvom mašinom.

On kaže da se stručan kadar teško nalazi, jer su iskusniji radnici koji rade na tim mašinama već i nisu zainteresovani za prelazak iz firme u firmu.

„Mi smo se bazirali na obuku mlađeg kadra, što je dobro i zbog toga što ih automatski već u startu usmeravate na sistem koji vi želite. Stariji radnici su, možda, naviknuti na neki drugi sistem rada i taj proces prilagođavanja može da im bude malo komplikovaniji.“

U drugom ciklusu „Znanjem do posla“ obučava se ukupno 48  praktikanata za CNC operatere. U „Siemens Mobility“  nove veštine stiče njihosam, dok su ostali raspoređeni u šest kompanija: Kovačnica, AMM Manufacturing, Trigano prikolice,  Gorenje, ILGM i RAP Zastava „Winches“.

 

Tekst i foto: Gordana Mirović / Uredila: Sandra Vlatković