E2E priča – Praksa i posao u kompaniji svetske klase

October 12, 2019
October 12, 2019 BIPS

Kragujevac: „Znanjem do posla“ u Kragujevcu –11 praktikanata zaposleno u  „IME-Autolift“ posle obuke u toj kompaniji

Grupa mladih bez posla iz Kragujevca stekla je prva radna iskustva na praktičnoj obuci u kompaniji „IME-Autolift“, koja je u centar Šumadije došla pre šest meseci. Zahvaljujući programu „Znanjem do posla“, praktikanti su se obučavali na konkretnim radnim mestima u hali gde se proizvode konstrukcije-liftovi koji služe za remont, sanaciju i održavanje šinskih vozila.

Poslodavac je bio zadovoljan učinkom praktikanata i posle obuke je svima je ponudio posao. Zaposlilo se 11 praktikanata, dok je jedan odustao zbog odlaska u inostranstvo.

Mladi praktikanti sada su deo tima velike kompanije i angažovani su na raznim pozicijama u proizvodnji, rade na CNC mašinama, kao bravari-monteri, operateri na strugu, CNC strugu i dr.

 

Praksa na više radnih pozicija i operacija

Među „sveže“ zaposlenim praktikantima obuke „Znanjem do posla“ su 20-godišnji Lazar Vlahović i 22-godišnji Milan Đuričić koji su završili Politehničku školu.

„Pre dolaska u ovu kompaniju nisam imao nikakvo radno iskustvo. Obuka u IME Autolift-u je bila moja prva ozbiljna praksa. Prijavio sam se na obuku jer sam hteo da naučim neki konkretan posao da radim“ kaže Lazar.

 

 

Objašnjava i zbog čega je, kako kaže, ova obuka bila ozbiljnija u odnosu na školsku praksu.

„Razlika je ogromna. Tokom ove prakse radili smo na ozbiljnim poslovima, nema mesta za grešku. Imao sam priliku da kao praktikant samo ja radim za jednom CNC mašinom, dok nas je u školi bilo čak 30 na jednoj mašini. Imao sam i mentora, radio i učio uz iskusnog radnika. Ništa mi nije bilo teško, pošto su ovde svi puni razumevanja za mlade, a i uslovi rada su odlični. Tokom obuke o svemu sam mogao da razgovaram sa instruktorima, prvo da ih pitam, pa onda zadatak da uradim sam“ kaže Lazar.

Kaže da mu ova vrsta proizvodnje potpuno odgovara i da se u njoj „ pronašao“.

„Prve dve – tri nedelje obuke stalno smo menjali pozicije, dok ne vidimo šta kom praktikantu odgovara, šta svakom od nas baš ide od ruke. Ja sam se, na primer, pronašao u radu za CNC mašinom, pa sam obuku nastavio na toj poziciji“, priča Lazar.

Važno je i što praksa traje puno radno vreme – 8 časova ,na koje se, kaže Lazar, brzo navikao, jer zna da je i ta priprema bitna kada se zaposli.

„Imponuje mi što sam baš u ovoj kompaniji koja ima odlične uslove da nastavim da učim i napredujem u karijeri“, rekao je Lazar.

Milan je kao i Lazar završio Politehničku školu u Kragujevcu. Probao je da radi u inostranstvu, ali se nije pronašao u konkretnom poslu, jer nije imao radno iskustvo, ni bolje znanje stranog jezika. Dodaje da mu je nedostatak radnog iskustva bio problem i prilikom pronalaženja posla u Srbiji.

Priznaje da mu je na početku obuke teže palo osmočasovno radno vreme, ali je taj problem prevazišao kasnije.

„Obuka mi je bila vrlo korisna, jer na primer nisam poznavao nijedan od alata dok nisam došao ovde. Tokom obuke dobio sam priliku da se oprobam na više radnih pozicija“ kaže Milan.

Označio je neke radne pozicije na kojima se snalazi bolje nego na drugim poslovima.

„Pronašao sam se u sklapanju liftova, ide mi crtanje, tehnička dokumentacija, dobro se snalazim u poslovima bravara-montera i na poziciji zavarivača“ kaže Milan.

 

To je bila i procena poslodavca, pa se Milan posle obuke zaposlio na poziciji bravara-montera u kompaniji „IME-Autolift“.

Sada, kao „iskusan“ praktikant obuke „Znanjem do posla“ preporučuje mladim ljudima da se uključe u ovakve obuke koje omogućavaju dosta prakse na radnom mestu.

 

Obuka – najbolji izbor za mlade bez radnog iskustva

Obuka u kompaniji “IME-Autolift“ je bila specifična po tome što je za mlade praktikante bio osmišljen program učenja za jedno „univerzalno“ zanimanje koje je obuhvatalo više radnih pozicija i operacija. Prednost takve obuke je bila u tome što su i praktikanti, i poslodavac mogli da prepoznaju koji im posao najviše „leži“, pa da karijeru nastave u tom pravcu.

„Mi smo napravili za praktikante jedno radno mesto koje sadrži više radnih operacija. Iz opisa svake od njih uzeli smo ono što je ključno i sastavili jedno radno mesto za učesnike obuke. Obučavali smo praktikante u nekim najosnovnijim elementima, da bismo videli gde će oni sebe da pronađu najbolje“ rekla je koordinatorka projekta obuke u kompaniji „IME-Autolift“ Dragana Jovičić Jovanović.

 

U kompaniji su se rukovodili iskustvima o deficitarnim zanimanjima i nedostatku radne snage na tržištu, pa su ta „najkritičnija“ zanimanja obuhvaćena ovom obukom.

„Ovo je najbolji način da se obuče mladi ljudi bez iskustva jer uče uz iskusne kolege-instruktore da bi što pre došli do praktičnog znanja potrebnog za rad u našem proizvodnom timu“ kaže tehnički direktor u kompaniji „IME-Autolift„ Aleksandar Mališić.

Prema njegovim rečima, praktikanti su se kroz obuku „ Znanjem do posla“ kompletno osposobljavali za konkretnu radnu poziciju.

„Prošli su obuku na nekoliko pozicija i radnih operacija, da vidimo šta im najbolje leži, da bismo im našli pravo mesto u našoj proizvodnji. Prema tome kako su se pokazali, tako su i raspoređivani za rad na CNC mašinama, bravarsko-monterskim poslovima, transportu i dr.“ rekao je Mališić.

On kaže da za dva meseca obuke na više radnih operacija nije realno očekivati da  praktikanti budu ravnopravni sa kolegama koji godinama rade.

„Ipak, može da se vidi kakva je njihova odlučnost i koliko daju sebe, jednostavno, koliko svojim zalaganjem doprinose firmi“ kaže Mališić.

On ističe da je obuka „Znanjem do posla“ i za njega bila specifično iskustvo zbog načina prenošenja znanja na mlade.

„Do sada sam obučavao osobu ili dve za određenu poziciju, a ovde je reč o obuci za širi spektar operacija. Zbog toga je i bio veći izazov naći pravo mesto za svakog praktikanta, ono na kome će on najviše da doprinese, i da bude zadovoljan i praktikant, ali i poslodavac“ kazao je Mališić.

Tekst i foto: Gordana Mirović / Uredila: Sandra Vlatkovi