Kragujevac: Džesika, Dušan i Ivan polaznici su obuke za zanimanje tehničar slušnih aparata u okviru drugog ciklusa projekta „Znanjem do posla“. Ovi mladi ljudi stiču nova znanja u kragujevačkom preduzeću „Alfa“, koje ima dugogodišnje iskustvo u pružanju usluga korisnicima sa slabijim sluhom. U toj kompaniji kažu da formalnog obrazovanja za ovo zanimanje nema i da im je ovo jedini, ali i najbolji, način da dođu do novih i spremnih radnika.
Kroz model „ Znanjem do posla“ preduzeće „Alfa“ je kreirala obuku za deficitarno zanimanje, tehničar slušnih aparata, koja traje tri meseca, dve trećine obuke je praktičan rad.
Znanje u službi zdravlja
Praktikanti imaju različito formalno obrazovanje, ali i zajedničke „crte“ – kreativnost, umešnost i komunikativnost. Za njih je zanimanje tehničar slušnih aparata mnogo više od zanata, kažu, da će, kroz ovu obuku, imati priliku da iskažu svoj talenat.
Studentkinja prava 23-godišnja Džesika Mihailović došla je na obuku, kako kaže, iz čiste radoznalosti. Posao joj je, već na prvi pogled, vrlo zanimljiv i veruje da će uspeti da savlada nove veštine i znanja.
„Nemam nikakvo predznanje u vezi sa ovim poslom. Od samog početka mi je sve veoma zanimljivo. Verujem da ću kroz ovu obuku moći da iskažem i svoj talenat jer je posao vrlo specifičan, pored veštine potrebna je i kreativnost“, objašnjava Džesika.
Džesikin vršnjak, Dušan Marinković je po formalnom obrazovanju, od svih praktikanata, najbliži zanimanju za koje se obučava u „Alfi“. Završio je Višu medicinsku školu, stažirao na ORL odeljenju, ali u zdravstvu nije pronašao posao.
„Ova obuka mi je u neku ruku bliska. Voleo bih da posle obuke ostanem u Alfi da radim i širim znanja. Ovo je, ipak, nekako u okviru medicine, tako da ne bih mnogo pobegao od struke za koju sam se obrazovao. Pomagao bih ljudima koji imaju problema sa sluhom i bio bih u službi zdravstva“, kaže Dušan.
Dušan nabraja veštine koje će učiti na obuci: merenje sluha, uzimanje otiska uha za olive, prodaja i servisiranje slušnih aparata, izrada čepića za zaštitu sluha – za spavanje, muziku, buku.
„Ponekad je i topla reč korisnicima naših usluga možda i najbitnija, jer su to uglavnom starije osobe“, navodi Dušan.
Dušan iz Paraćina, gde živi, putuje na obuku u Kragujevac. Kaže da se odlučio baš za ovu, umesto neke druge „destinacije“ preko granice gde veliki broj njegovih kolega po struci poslednjih godina odlazi u potrazi za boljim životom.
Po obrazovanju web dizajner, Ivan Radović (25) je na obuku došao pravo sa biroa za nezaposlene. Iako se zanimanje ne čini srodnim ipak pojašnjava da postoji „kopča“ između dizajna i tehničara slušnih aparata.
„Ovde se uzimaju otisci ušnih kanala, rade se kanalni aparati, olivice, to je unikatno, individualno, pa tu mogu da pokažem svoju kreativnost i za dizajn. A ako imaš tu crtu, znači da možeš to lepše da odradiš i daš svoj pečat tom radu“, kaže Ivan.
Praktikanti sa nestrpljenjem očekuju početak praktičnog rada. Uvereni su da će se snaći, ali i da će sa novim znanjem brže doći do posla.
Da proizvod bude i koristan i lep
Za obuku praktikanata u Alfinoj radionici je zadužena mentorka Nadežda Desnica. Ona kaže da posao za koji se mladi obučavaju nije jednostavan, niti se lako uči, a uz to je potrebno i dosta prakse.
„U prvoj fazi obuke polaznici samo prate kako se uzima otisak, kako se gleda otoskopom uvo, obrađuje otisak, što je pravo umeće, jer se radi sa elektromotorom. Onda sledi izlivanje. Tu je potrebna veština za rad sa silikonom i sa svim alatima“, pojašnjava mentorka.
Druga faza obuke je praktičan rad, kada će polaznici obuke sami proći i kroz sve poslove.
„Prvo će uzimati otisak ušnog kanala i to vežbajući na maketama uha. Kada, kao mentor, budem sigurna da su stekli znanje, radiće i sa našim klijentima“, kaže Nadežda Desnica.
Mentorka navodi i osobine potrebne da bi se neko bio dobar tehničar slušnih aparata, a najvažnije su smirenost, strpljenje, pedantost i kreativnost. Dobro je, kaže i da imaju malo umetničkih sklonosti, kako bi proizvod koji izrađuju bio i lep.
„Ništa nije šablonski, kao pod presom, sve se radi ručno. Zbog toga, ko ima tu crtu kreativnosti, može u ovom poslu da dođe do izražaja, da lepo uradi kanalni aparat, olivicu i štitnike za sluh, koje takođe radimo.“
Preduzeće sa sluhom za nove kadrove
Marjan Radović, iz preduzeća „Alfa“, kaže da su obuke jedini način da se neko osposobi za tehničara slušnih aparata, s obzirom da taj obrazovni profil ne postoji u školama.
„Bila je odlična prilika da kroz projekat ‘Znanjem do posla’ sprovedemo obuku za tehničara slušnih aparata. Naša inicijativa je prihvaćena i tada smo do detalja osmislili obuku. Obuka nije orijentisana samo na kandidate iz medicinske struke, formalno obrazovanje praktikanata nije odlučujuće. Osmislili smo takvu obuku da ona podrazumeva i medicinska znanja, saradnju sa lekarima, medicinskim radnicima i našim tehničarima“, kaže Radović.
U „Alfi“ kažu da su kroz projekat „Znanjem do posla“ uspeli da „stave na papir“ obuke koje su ranije radili.
„To je veliki plus, jer sada ispred sebe imamo razrađene faze obuke, spisak zadataka, pa je i rad po tome brži, efikasniji i lakši“, navodi Radović.
Praktikante koji su u „Alfi“ očekuje i terenski rad, jer je praksa ovog preduzeća da, idu u susret korisnicima, i da, izvan kancelarije, obavljaju besplatnu provera sluha.
„Oni koji se opredele za posao tehničara slušnih aparata, trebalo bi da budu spremni da stalno uče i usavršavaju se“, poručuju iz „Alfe“.
U okviru drugog ciklusa projekta „ Znanjem do posla“ za tehničare slušnih aparata u Kragujevcu obučava se ukupno sedam polaznika. Osim „Alfe“ mladi se obučavaju i u preduzećima „Oto Protetik“ i „KG Medikal“.
Tekst i foto: Gordana Mirović / Uredila: Sandra Vlatković